Co tobiewiadomo o mechanice?

Inżynieria – łączymy ją zwłaszcza obecnie z ultranowoczesnymi technologiami, rozlicznymi udogodnieniami, pojazdami. To powszechny błąd, gdyż technika, od greckiego mechané, mianowicie machina, to nader różnorodny zakres nauki posiadający zamierzchłe tradycje, które do dzisiaj są rozwijane. Tymczasem nie wszystkie skrypty naukowe wspominają o tym, kiedy to się wszystko rozpoczęło.

Starożytność – tu wszystko się zaczęło
Inżynieria zaistniała w IV wieku przed naszą erą w Helladzie. Za jej nadrzędnego kreatora uznaje się znanego szczególnie z spekulowania Arystotelesa oraz również Archytasa z Tarentu. To dokładnie ów duet zainicjował rozważania nad kwintesencją techniki, zaczęły powstawać wówczas podstawowe machiny proste, które znalazły zastosowanie przeważnie w zbrojeniach i budownictwie. Sto lat później na scenę starożytnej techniki wszedł Archimedes, którego znamy szczególnie z okrzyku „Eureka!” towarzyszącego zauważeniu przez niego zasady wyporu. Reguła Archimedesa, zasada dźwigni, prawa równi pochyłej oraz, co interesujące, pierwsze wyznaczenie orientacyjnej wartości liczby pi – to jedne spośród najsłynniejszych odkryć owego pochodzącego z Aleksandrii matematyka.

Renesans techniki
W wiekach średnich mechanika wpadła w zapomnienie, aby znowuż stawać się celem rozważań w epoce renesansu. Dokładnie w tymże okresie zajmował się nią sławny Leonardo da Vinci. Inżynieria zawdzięcza mu definicję momentu siły tudzież prawa równoległoboku. Na uwagę zasługuje również Galileusz, który eksplorował prawo bezwładności, przyspieszenie, chód wahadła, ażeby nadmienić jedynie o wybranych jego zasługach.

XVII i XVIII wiek – nie zaledwie Newton
Z czasu renesansu mechanika ruszyła z kopyta. Johan Kepler i jego prawa ruchu planetarnego, Kartezjusz i statystyka, a jeszcze Christian Huygensa i jego pojęcie reakcji, uderzenia sprężystego, wahadła rewersyjnego i fizycznego to dopiero początek. Nadzwyczaj wsławił się niewątpliwie Isaac Newton. Jego dzieło „Philosophiae naturalis principia mathematica” to kamień milowy w inżynierii więc bez niej nie istniałyby nowoczesne książki mechaniczne, z których „ryć” muszą akademicy. W swojej publikacji Newton opowiedział podstawy techniki klasycznej – moc powszechnego ciążenia, trzy powszechne reguły dynamiki.

Najnowsze czasy
Po Newtonie pojawiło się również niemało znakomitych eksploratorów mechaniki tudzież jej praw. Tematem rozważań była mechanika techniczna, materiałowa, inżynieria ciał niebieskich. W XIX i XX wieku do tradycyjnej mechaniki doszła także mechanika kwantowa, której propagatorami byli Erwin Schrödinger (naturalnie, ten od kota) także Max Planck. Nie sposób nie napomknąć również o mechanice relatywistycznej Alberta Einsteina. Zapewne, to jeszcze nie finał – inżynieria systematycznie jest obiektem dogłębnych badań i dalej kryje bezlik dotychczas kontrowersyjnych oraz niepoznanych reguł.

Dodaj komentarz


*